Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Osobní nástroje

Navigace

Nacházíte se zde: Úvod / Správy / Kto môže byť na Slovensku starostom?

Kto môže byť na Slovensku starostom?

Na funkciu strostu obce na Slovensku netreba prakticky nič. Je to naozaj tak bezvýznamná funkcia, alebo ide o ďalšiu zvrátenosť ?
 
       V slovenských obciach sa budú voliť starostovia a obecné zastupiteľstvo. Kto to vlastne ten starosta je? Prečo sa mnohí tak zúrivo bijú o túto funkciu za každú cenu? Kto môže byť na Slovensku starostom?  Čo je to samospráva obce?
       Zákon o obecnom zriadení jasne   hovorí, aké sú pravidlá, aké má kompetencie a povinnosti starosta, že sa musí riadiť presnými pravidlami, zákonom a rozhodnutiami poslancov obecného zastupiteľstva. Nazýva sa to   ľúbivým slovom, samospráva. Dozor nad samosprávou drží občan a všeobecný dozor nad zákonnosťou výkonu samosprávy nesie prokuratúra. Na prvý pohľad by sa zdalo všetko je perfektne zariadené, občan sa už ničoho nemusí báť, všetko má v rukách.
       Aká je realita? Poviem Vám aká je realita v spúste obcí na Slovensku, kde „zúri samosprávna demokracia,  samospráva do ktorej sa nesmie zasahovať – téma o ktorej je nebezpečné pravdivo hovoriť“.  
       V takýchto obciach sa  ešte stále chodí na „Výbor“, stále tu sedí predseda MNV, resp. teraz už všemocný novodobý gróf, ktorý rozhoduje o celom osude obce, ktorý „dobrých odmeňuje a zlých trestá“. Patrí do prepojených kruhov miestnej mašinérie, ktorá mu drží chrbát a „imunitu“. Poslancov má do počtu, aby dvíhali bez rozmyslu ruky a na miesto tzv. hlavného kontrolóra, si posadí priateľa, aby ho nekontroloval. Má  obrovský plat, odmeny, presunuté kompetencie od štátu,  sedí na štátnych, obecných a Európskych miliónoch s ktorými disponuje. Má svoju budovu, úradníčku, telefón, auto, úplne voľnú pracovnú dobu o a rôzne iné požitky, samozrejme neobmedzene a zadarmo. Len pre Vašu predstavu o jeho plate v malej obci s 550 občanmi  s odmenami od poslancov 40 %, ktoré sú samozrejmosťou, je to asi
40 000 Sk mesačne, plus všetky uvedené požitky zadarmo. 
      Prirodzene, toto je neuveriteľne lákavá živnosť pre každého dobrodruha! Opýtate sa, kto sa vlastne môže zmocniť takejto vysokej a zodpovednej funkcie? Aké kritériá stanovil náš právny štát? Môžem to byť aj ja? No samozrejme, riadiť obec a rozhodovať o osude obce a všetkých občanov môže každý, kto dovŕšil 25 rokov, má občiansky preukaz a nesmie práve sedieť v base, toto sú jediné kritériá! Nebojte sa, nemusíte mať žiadne vzdelanie, dobé je vedieť aspoň čítať a písať a to vie dnes skoro každý. Môžete byť dokonca aj niekoľko násobne obvinený z trestnej činnosti, len nesmiete byť odsúdený.
      Tak ako teda na to? Stačí ak máte npr. v miestnom "volebnom šenku" dostatok sebe podobných prívržencov, platíte rundy a nadávate na všetko. Spravia z Vás náčelníka, manažéra obce, neobmedzeného grófa, pred ktorým musia padať na kolená študovaní a vážení ľudia obce, ktorých je vždy menšina. Štát Vás bude držať aj keď budete páchať najväčšie priestupky či trestnú činnosť.  Bude pred Vami ustupovať   zákon a keď budete dobre platiť, ste tu na večné veky. 
      Naozaj je starosta tak bezvýznamná nedôležitá funkcia, že ju môže dostať každý, aj ten kto absolútne nespĺňa morálne, vedomostné kritériá? Na Slovensku je to tak.
 
 
Navigace
Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?
« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31