Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Osobní nástroje

Navigace

Nacházíte se zde: Úvod / Správy / Obce skučia nemáme peniaze, neskontroluje ich nikto, prečo !?

Obce skučia nemáme peniaze, neskontroluje ich nikto, prečo !?

„Občania, my nemáme peniaze, dávajte! Musíme Vám zvýšiť miestne dane, poplatky za odvoz komunálneho odpadu, musíme Vám zvýšiť platbu za škôlku, vyhlasujeme Vám verejnú obecnú zbierku, len plaťte a plaťte! Žiadam svojich kumpánov, poslancov, rýchlo mi zvýšte môj starostovský plat, lebo zákon to ešte stále umožňuje!“ Najmä o tom poslednom je samospráva, s príznačným názvom „spravuje sa sama, bez zodpovednosti za svoje činy“, v obciach a mestách po celom Slovensku.

 

   Napríklad, v obci Brunovce, s 560 občanmi, už poslanci druhý rok zvýšili plat starostke zo základného 1 297 € na 1 726 € mesačne ( t.j. ročne 20 712 Eur = 623 970 korún ) za to, že hrubo porušuje zákon. Mení si obecný rozpočet bez vedomia a schválenia poslancov, čiže robí z poslancov hlupákov a oni ju za to ešte aj odmenia. Po roku žiada poslancov schváliť svoje tajné zmeny rozpočtu, ktoré robila za ich chrbtom a spriaznení poslanci jej to pokorne dodatočne „odhajlujú“. Evidenciu zmien rozpočtu, ktorú prikazuje ďalší „jalový“ zákon o rozpočtových pravidlách, samozrejme nevedie, aby nebola kontrola. Neplatila odvody za zamestnancov sociálnej a zdravotnej poisťovni, obec je v mínuse.

Pred týmto tu zasa päť rokov protizákonne rozhodoval o veciach verejných poslanec, ktorý poslancom nebol, lebo bol plateným zamestnancom obce. „Zamietacia“ prokuratúra Slovenska, ktorá je v pohode už rok bez hlavy a taktiež polícia, ako obyčajne podnety len zúfalo zamieta a zamieta. Hlavný kontrolór, docent, ekonóm si roky hudie popod nos svoje: „Navrhujem poslancom schváliť, no hlasujte, je Vás dosť“. Z kontroly občanmi robia výsmech ľudskej dôstojnosti, lebo: „Ty buď ticho, nedali sme ti slovo a rokujeme ďalej, alebo končíme zasadanie“.

Všetci vedia. Vedia občania, vedia poslanci NR SR, vie vláda SR, vie parlament, vie prokuratúra, vedia sudcovia, vie NKÚ, vie daňový úrad , píšu novinári a nič sa nedeje, nikto riadne nezakročí! Len sa kričí: „ My nemáme peniaze, ľudia dávajte, dávajte!“ „Orgány“ poverené všeobecným dozorom nad zákonnosťou nezaspievajú tú správnu pesničku, len trápne upozorňujú a protestujú. Starostu, súkromného podnikateľa, na úrade ťažko nájdete, lebo si popri starostovaní môže súkromne podnikať. Veď starostovanie, tento „bočák“ mnoho času nezaberie a prispeje na súkromných ciest za obchodmi, preplácanie telefónov, občerstvenia, a k nekontrolovateľnej pracovnej dobe. Máme preverené, že obdobne je to po celom štáte, stále sa na nás obracajú ďalší a ďalší občania postihnutí „samosprávou v zmysle zákona a nikdy inak“ !?

Príklad: Starostka obce Brunovce kričí, že nemá peniaze! Prečo? Lebo každý mesiac nás stojí jej plat 1 720 Euro, platí kráľovské odstupné 5 120 Eur (t.j 154 228 korún) bývalému odsúdenému starostovi, ktorý falšoval uznesenia o rozpočte, záverečnom účte a nadeľoval si k platu podvodom neschválené odmeny, spláca pokutu 1,5 mil korún Štátnemu fondu rozvoja bývania za obecné nájomné byty, ktoré sa najprv rozkrádali a potom skrachovali, platí zbytočné peniaze, 80 tisíc korún za začatú dražbu založeného obecného majetku a nevymáha peniaze, o ktoré poškodil obec predošlý starosta, atď...

Občanov, ktorí využili všetko, najprv robili hrubú čiaru a snažili sa pomôcť, upozorňovali, navrhovali, potom žiadali a nakoniec sa postavili na odpor proti odstraňovaniu základných princípov právneho štátu, lebo nechcú dobrovoľne financovať trestnú činnosť a márnenie verejných financií, vláčia po súdnych exekúciách a odbavujú sa na nich na zasadaniach OZ. Takto vyzerá demokracia, alebo skôr štátom riadená anarchia, kde neplatia základné princípy práva rovnosti, právneho štátu a Ústava SR. Volá sa to „samospráva bez hraníc a zodpovednosti v zmysle pseudo zákona“!

Práve som sa vrátil z okružnej cesty ZOMOS-u po Slovenských samosprávach – samovládach, kde nás zúfalí občania pozývajú na pomoc a je to tam obdobné a niekde aj horšie. Ako by im jedna mater radila, ako by ich jedna mater riadila a poskytovala aj právnu pomoc za členské príspevky, ktoré jej odvádzajú za každú hlavu občana či chce, alebo nechce. (Samozrejme česť výnimkám, poznám aj starostov, ktorí zákon rešpektujú dobrovoľne, niektorí nie sú ani v „strane“ starostov a primátorov, nerabujú vo veľkom, nechávajú žiť aj obec a užívajú si požitky v zmysle zákona a budúcej zvoliteľnosti.) Zúfalí občania denne žiadajú ZOMOS o pomoc proti zvrhlostiam miestnych diktátorov, „manažérov“ , obcí. Niektorí sa za túto funkciu schovali pred trestným stíhaním, iní idú za kráľovskými platmi a mocou, Sú to často odborníci, absolventi len základnej školy, ktorých si im podobní zo svojej hlúposti vyvolili, „lebo sú to naši, naša krvná skupina a len s nimi nám bude dobre“!? Disponujú darmi od štátu, obrovskou mocou, ľudí klamú, robia si z nich nových poddaných a z obcí svoje nekontrolovateľné súkromné firmy a práčky dotácií a eurofondov.

Zastrašujú, korumpujú svojou nepísanou trestnou imunitou na porušovanie trestného zákona a funkciou stavebného úradu: „Nám sa nič nemôže stať, my sme činitelia, čo si to vy biedni červi do nás dovoľujete?“ A keď príde obec do nútenej správy, štát znova zaberie. Nedávno som to ešte nechápal, dnes chápem z príkladu Zemianskej Olče, kde máme člena správnej rady ZOMOS. Tam prebieha nútená správa už dlho.

Nastúpila nútená správkyňa . Trestne stíhaný, súdený starosta bol postihnutý za svoje konanie nútenou správou tak, že nemusel chodiť ani do práca a dostával naďalej „almužnu“ základný plat 1680 €. Pracovala za neho nútená správkyňa, ktorá zaťažila obecný rozpočet krachujúcej obce ďalším platom 1150 €, plus nákladmi na cestovné náhrady.... Nútená správkyňa „spravuje“, zúfalí občania, aktivisti, bývalí poslanci ju nútia konať, nasilu jej podávajú dôkazy a snažia sa ju donútiť, aby podala trestné oznámenia za zistené špinavosti, aby spravodlivosť konečne vyhrala a zodpovedný niesol zodpovednosť.

Rozmýšľali ste koľko asi dostáva od štátu, teda aj od Vás, nejaká malá plačúca obec ako Brunovce, ktorú popisujem hore? Kde sa nič nebuduje, kde poslanci nevedia odpovedať, kde je 560 občanov a jedna materská škola, za ktorú si rodičia musia priplácať 12 Eur, lebo im to na návrh starostky odmávali? Dostáva 120 000 €, to je si 3,6 milióna korún a to len z podielových daní, ktoré prichádzajú do obce zo štátu!!!

Rozmýšľali ste, kam plačúci starostovia dávajú tieto peniaze z Vašich podielových daní a ďalej aj z miestnych daní, rôznych predajov obecného majetku, nájmov? Na čo by mali byť tieto peniaze použité? Nie? Tak rýchlo rozmýšľajte kým nie je neskoro, nebojte sa pýtať, nebojte sa hovoriť, použite Zákon o slobodnom prístupe k informáciám a prídete na veľmi zarážajúce skutočnosti, z ktorých sa Vám zatočí hlava.

Do tejto zámerne nekontrolovateľnej čiernej diery, kde je všetko len „akože“ chce štát práve naliať ďalšie peniaze, o ktorých majú rozhodovať zas naši miestni vladári, lebo „niekto“ si to zaprial a chystá to v novele zákona o financovaní škôl a školských zariadení, ktorú má práve parlament prejednávať.

Áno, privítal by som novelu zákona, ale úplne inú. Privítali by ju aj občania nášho štátu. Žiadna doterajšia vláda ju ale nechcela, ani súčasná, nechce ju združenie starostov a primátorov, boja sa jej ako čert kríža. Novelu, ktorá by mala byť samozrejmosťou v takomto právnom štáte, ktorá by takzvaným „slovenským samosprávam“ znemožnila divoké šafárenie s majetkom a peniazmi poddaných, znemožnila by podvodné menenie schválených rozpočtov, novelu, ktorá by konečne stanovila sankcie za ignorovanie Zákona o obecnom zriadení, ktorý je tu 22 rokov vďaka vláde, prokuratúre, polícii a spol. len „odporúčaným, dobrovoľným, akože zákonom“. Za jeho najhrubšie porušenie nehrozí starostom a primátorom nič a na poddaného občana alebo drobného podnikateľa, striehne sankcia za každým rohom! Je to správne? Nie je to ponižujúce a zvrhlé? Toto sme chceli? Je toto naozajstná demokracia, právny štát, alebo kráľovstvo divočiny mocných nad poddanými? Tu súhlasím aj s p. Ficom, ktorý to jasne pomenovával, že je to bezprávny štát!

Ak sa novela, sankcionovať porušovanie zákona v samospráve neudeje, stále budeme len nový feudálny štát, kde naoko zúri kvázi demokracia, baróni už nechodia na koňoch, ale drahých autách a nebývajú v hradoch, ale v honosných vilách a peniaze zodraté na chudobe konzervujú v daňových rajoch. Slovensko bude ovládať tritisíc nekontrolovateľných obecných práčok peňazí, ktoré budú vždy nariekať že nemajú peniaze lebo peniaze pôjdu do čiernych dier a budeme ako v tom filme „Blbý a blbší“.

Toto je môj názor, na základe dvadsaťdva ročných skúseností s takzvanou samosprávou na Slovensku, ktorú sledujem od jej vzniku.


Juraj Kukla, člen správnej rady a zakladateľ ZOMOS  

Navigace
Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?
« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31