Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Osobní nástroje

Navigace

Nacházíte se zde: Úvod / Správy / Odstupné pre "novodobých grófov"

Odstupné pre "novodobých grófov"

Viete koľko dostane odstupné starosta ktorý končí starostovanie a občan ktorý končí zamestnanie? Vedeli ste že starostovia majú odstupné vo výške 5-mesačných platov a je jedno či je to starosta užitočný , alobo je to škodná, ktorá privedie obec do krachu? Viete aký základný plat dostáva starosta v najmenšej obci, takej ako sú napríklad Brunovce? Pre čo požívajú imunitu a dostávajú potichu ešte aj takéto odstupné? ZOMOS združenie občanov miest a obcí Slovenska navrhuje neodkladnú zmenu pre odstupné starostov.

Znížením odstupného starostov možno ušetriť až 10 miliónov eur
14.10.2010 | |Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS)

Sme svedkami každodenného zápasu novej vlády a parlamentu o každé € štátneho rozpočtu. Odborári demonštrujú, mamičky bojujú o zachovanie príspevku 256 € petíciou, fabriky prepúšťajú, vytopení poľnohospodári krachujú, poslancom hrozí zdanenie, obce prosia o kompenzáciu výpadku podielových daní.

Je pre nás nepochopiteľné, že v týchto ťažkých časoch šetrenia ostáva nepovšimnutá podstatná časť našej spoločnosti - samospráva. Jej profesionálni predstavitelia-starostovia, sa už dlhé roky potichu tešia svojim nadštandardným platom a odmenám. O ich skutočnej výške ich občania, ba ani poslanci,  často netušia.
 
Zákon 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest ustanovuje ako najnižší základný plat starostu ako 1,65 násobok priemernej mzdy v hospodárstve SR, tj  1.230 € mesačne (pre obec do 500 obyvateľov). S veľkosťou sídla rastie koeficient platu až na 4-násobok, tj. 2.960 € pre mesto nad 100 tisíc obyvateľov.

Zákon navyše dáva obecným poslancom právomoc navýšiť starostovi tento plat až na dvojnásobok a tiež priznať mu odmeny (bez akýchkoľvek kritérií) až do výšky 50% takto zvýšeného platu (príjem stúpne na 3.040 - 8.890 € mesačne podľa počtu obyvateľov).

A keďže starosta je zároveň pánom pečiatky stavebného úradu, je výhodné byť s ním zadobre- za odmeny schválené z obecného rozpočtu.

V praxi potom nie je výnimkou, že starosta obce AB so 4.200 obyvateľmi a základným platom 1.800 € poberá mesačne až 5.380 €, teda viac ako minister financií. Po pripočítaní odvodov je to skutočne obrovská záťaž pre obecné rozpočty. Hotovou katastrofou pre obce však bude december, lebo vtedy starostovi, ktorý nebude znovu zvolený, bude musieť vyplatiť odstupné vo výške 5 PRIEMERNýCH mesačných platov! Ktorá obec s tým počítala vo svojom rozpočte? V obci AB to bude 9.000 - 26.900 €! Odstupné sa vypláca bez ohľadu na to, či starosta ide rovno do dôchodku, alebo nasledujúci deň po voľbách nastúpi do nového zamestnania. Nezakrývajme si oči ani pred faktom, že ide o výhodný a istý pracovný vzťah na dobu určitú prakticky bez možnosti výpovede. V dnešnej dobe je istota zamestnania určite dostatočným zvýhodnením aj bez odstupného.
 
Po rokoch celoslovenských skúseností v komunále a s prihliadnutím na súčasný katastrofálny stav všetkých verejných financií preto žiadame poslancov parlamentu, aby oslobodili obce od bremena 5-mesačného odstupného pre starostov a primátorov po ukončení ich volebného obdobia v nadchádzajúcich voľbách do orgánov samosprávy 27.11.2010, t.j. aby bezodkladne v skrátenom legislatívnom konaní novelizovali predmetný zákon 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest (viď príloha).  PRi najnižšom možnom starostovskom príjme 1.230 € len skrátením odstupného z 5 mesiacov na 2 mesiace (tj na úroveň Zákonníka práce) by celoslovensky pri 2.900 obciach bola možná úspora až 10 milionov €. Táto úspora by bola určite bola pre obce vítanou kompenzáciou za výpadok podielových daní.
 
Je pre nás nepochopiteľné, že nadštandardne platených starostov sa vôbec nedotklo dvojnásobné zmrazovanie platov vysokých funkcionárov, ale platy sa im dokonca automaticky každoročne zvyšujú.  Zároveň preto apelujeme na poslancov, aby prehodnotili aj výšku koeficientov platov a kritérií odmien starostov úmerne k súčasným  možnostiam obcí, štátneho rozpočtu a reálnej zodpovednosti starostov.
 
Veríme, že aj ZMOS svojou váhou podporí našu konštruktívnu iniciatívu na pomoc našim obciam a mestám, ťažko postihnutým výpadkom podielových daní, krízou a povodňami.


Viac na:http://www.changenet.sk/?section=spr&x=511690#ixzz12PJmi1l6

Aké je pokračovanie? 

Výzvu

Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS)

„Starostovia obciam 10 miliónov“ podporil aj Ján Budaj

 

Celoslovenská komunita protikorupčných a protransparentných občianskych aktivistov, poslancov, starostov i hlavných kontrolórov  formalizovala svoju viacročnú existenciu v júli 2010 do   Združenia občanov miest a obcí  Slovenska -ZOMOS. Jeho cieľom je cez zmeny legislatívy v samospráve konečne zabezpečiť dodržiavanie zákonnosti, zlepšiť vymožiteľnosť práva, zaistiť priehľadné, účelné a efektívne nakladanie s majetkom obcí a podporiť zvyšovanie odbornej spôsobilosti predstaviteľov samospráv.

 

PO júnovej výzve vznikajúcej vláde, aby nápravám v samospráve venovala primeranú pozornosť vo svojom vládnom programe, ZOMOS Výzvou Starostovia obciam 10 miliónov v stredu  oslovilo všetkých poslancov NR SR s návrhom na prednostné posúdenie novely zákona 253/1994 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest.

 

Zákon dnes ukladá obciam a mestám po komunálnych voľbách 27.11.2010 vyplatiť nezvoleným starostom odstupné vo výške až 5 priemerných mesačných platov, ktoré vrátane odmien môžu dosiahnuť od 3.690 až po 8.890 € mesačne v závislosti od počtu obyvateľov. Vyplatiť nezvoleným starostom päťnásobok takýchto platov bude obrovskou záťažou pre obecné rozpočty. Navrhovaná novela by zrušením odstupného ušetrila obciam a mestám minimálne 10 miliónov €. Zároveň by sa tým aspoň čiastočne vykompenzoval výpadok ich príjmu z podielových daní.

"Veríme, že sa k výzve pripojí aj ZMOS a svojou váhou podporí našu konštruktívnu iniciatívu na pomoc našim obciam a mestám, ťažko postihnutým výpadkom podielových daní, krízou a povodňami." uviedol ZOMOS vo výzve i osobitnom liste pre ZMOS. 

 

Z politických strán sa zatial ozvali niektorí predstavitelia s prísľubom, že sa návrhom  novely budú zaoberať (SAS, KDH, OKS, SDKU-DS). Ján Budaj ako jediný politik priamo reagoval na celoslovenskú výzvu občanov ZOMOS.

Citát z reakcie Jána Budaja na výzvu ZOMOS:

 

„V  súčasnej situácií považujem za správne, aby sa funkcionári samosprávy sami vzdali nadmerných výhod. Vzdať  sa odmien a odstupného by sa mali najmä tzv. dvojstoličkoví a trojstoličkoví funkcionári. To sa týka aj súčasného primátora za SDKÚ a KDH, Andreja Ďurkovského, ktorý  je zároveň aj poslancom NR SR.  

Vyzývam poslancov NRSR, aby ešte do komunálnych volieb obmedzili odmeny a odstupné primátorov a starostov.

Ak by k tomu zákonodarcovia nepristúpili, vyhlasujem, že  pokiaľ by som vo funkcii primá-tora Bratislavy  pôsobil, v súčasnej ekonomickej situácii mesta by som sa odstupného vzdal.

Parlament by mal legislatívne zamedziť každému súbehu odmien  verejných činiteľov a odstupného po skončení výkonu funkcií vo verejnej správe. Táto súčasná otázka odmien len pripomína, že  reformu potrebuje celý systém riadenia samosprávy, pretože súčasná legislatíva  málo bráni plytvaniu a vzniku korupčného prostredia.

Pokiaľ takú reformu NR SR neurobí, len potvrdí, že kumulácia funkcie poslanca NR SR a výkonnej funkcie v samospráve je u nás dlhoročne v NR SR prítomná a je vážnym konfliktom záujmov.“   

 

Potvrdil tak princípy vyzývateľov- členov ZOMOS, ktorí tiež kandidujú za starostov a primátorov:  

 

  • Janka Váleková, Zemianska Olča, okr. Komárno
  • Mgr. Vojtech Bočák, Kalná nad Hronom, Okres Levice
  • Peter Bulla, Liptovský Trnovec, okr. Liptovský Mikuláš
  • Mgr. Michal Kmeť, Vidiná, okr. Lučenec
  • Bc. Ivan Kuhn, MA, Rožňava
  • Juraj Kukla, Brunovce, Okr. Nové Mesto n/V
  • Mgr. Peter Laťák, Babín, okr. Námestovo
  • JUDr. Arpád Majoros, Somotor, okr. Trebišov
  • Vladimír Špánik, Vinodol, okr.Nitra – predseda ZOMOS.

 

 

 

Navigace
Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?
« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31