Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Osobní nástroje

Navigace

Nacházíte se zde: Úvod / Správy / Pokus zvaliť vinu za nezákonné šafárenie s peniazmi obce, na poslancov.

Pokus zvaliť vinu za nezákonné šafárenie s peniazmi obce, na poslancov.

Dňa 16.5.2012 sa konal tretí pokus o schválenie rozpočtu na r. 2012, platu starostky a záverečného účtu za r. 2011. Starostka Masárová chce dodatočne schváliť od poslancov, jej nezákonné šafárenie s peniazmi za r. 2011. Poslanci sa schváliť boja a podľa mňa by boli naozaj sprostí, keby to za tohto stavu urobili. Na zasadanie poslanci nedošli, občania áno. Po tri štvrte hodine, po „zápase“ s poslancom Mihalčíkom, ktorý ironicky vykrikoval aký sme múdry, že všetko vieme a že sa nehanbíme prísť na zasadanie, sme sa nakoniec museli rozísť, lebo došli len traja a zasadanie sa po druhý krát nekonalo.

O čo tu vlastne ide? 

 No ide práve o to že nevieme, nevedia ani radoví poslanci a občania majú len "držať hubu a platiť na grófov". Majú sa báť prísť na zasadanie, nesmú sa brániť  útokom zo strany obce a len platiť nehorázne zvyšovanie daní. Nesmieme vedieť ako starostka Masárová hospodári s našimi  financiami, koho si vypláca za práce pre obec, ako si potajomky mení poslancami schválený rozpočet a informácie musíme páčiť.

Dodnes nemáme rozpočet na r. 2012, ktorý mal byť schválený na konci roku 2011, obec je v deficite 370 520 Eur, musí brať stále ďalšie úvery a od januára  je v rozpočtovom provizóriu. Jediné na čo sú peniaze, je zvýšený plat starostky na 1700 Eur mesačne!!!

Starostka Masárová si to teda už veselo práši v šľapajách „učiteľa Močku“ napriek tomu že vie, že minulí poslanci aj Močko už boli za tieto veci stíhaní, súdení, že poslanci dostali podmienky a Močko je Okresným súdom odsúdený.

Starostka si z obecného konta urobila akýsi nekontrolovateľný „obecný poklad do ktorého má kľúče len ona,  znášajú do neho podaní občania"  a vyťahuje z neho peniaze podľa svojej ľubovôle, nie podľa  schváleného rozpočtu a zákona. Rozpočet si mení  a kričí, že nemá na nič peniaze. Teraz zúfalo bojuje, aby jej poslanci turecké hospodárstvo za r. 2011 dodatočne obielili,  aby jej schválili kráľovský  plat, no tento krát to už len tak neprejde!

V normálnych obciach v takomto prípade koná hlavný kontrolór a poslanci. Keď je starosta tvrdohlavý, alebo kradne ,  jediné možné zákonné riešenie je, aby sa obrátili sa na prokuratúru, poverenú všeobecným dozorom nad zachovávaním zákonnosti. To je povinnosť poslancov a hlavného kontrolóra no v Brunovciach je to Bohu žiaľ povinnosť "zlých"  občanov, lebo kontrolór je kapitola sama o sebe, roky "kontroloval"  D.Močka, nekoná ani keď poslanci a starostka uvalia na ľudí  splácať z obecných peňazí pokutu 1,5 milióna korún za „močkoviny“! Poslanec Mihalčík to chápe úplne po svojom. Asi tak, že občania sa nesmú zákonne brániť prostredníctvom zodpovedných orgánov a dovolí si vykrikovať, že či sa nehanbíme prísť na zasadanie!

 A čo väčšina občanov? Spia za bránami domov, „nadávajú na starostku Julu a rozprávajú o jej odvolaní“ stĺkajú peniaze na kráľovské platy novodobých grófov, na splácanie Močkovej pokuty a zvýšené dane, ktoré im uvalili. Starostka od nich dokonca pýta aj na obecnú zbierku, lebo obec vraj nemá peniaze a na opravu schodov a vykrikuje na nás, že „ kresťania jej nechcú prispievať“. Takto to vyzeralo na poslednom „stání“ na obecnom úrade a toto je už naozaj priveľa,  bude treba znova konať.

 A čo hovorí o tomto zákon?

 Zákon o obecnom zriadení 369/1990 Zb. jasne stanovuje poslancom určovať zásady hospodárenia a nakladania s majetkom obce a s majetkom štátu, ktorý užíva, schvaľovať najdôležitejšie úkony týkajúce sa tohto majetku a kontrolovať hospodárenie s ním,  schvaľovať rozpočet obce a jeho zmeny, kontrolovať jeho čerpanie a schvaľovať záverečný účet obce ...

 Hlavnému kontrolórovi ukladá zákon kontrolu zákonnosti, účinnosti, hospodárnosti a efektívnosti pri hospodárení a nakladaní s majetkom a financiami obce …

 Zákon o rozpočtových pravidlách stanovuje, že zmeny rozpočtu musia schváliť najprv poslanci až potom ich môže starostka realizovať a o všetkých zmenách rozpočtu musí obec viesť operatívnu evidenciu!

Dodržujú  tieto zákony aj v  Brunovciach? Nie!   U nás takéto zásadné ustanovenia zákonov starostka de -facto  „zrušila“ oznámila že operatívna evidencia zmien rozpočtu u nás neexistuje, tvári sa ako by bolo všetko v poriadku a chce namáčať poslancov, aby jej  "po pohrebe s krížom schvaľovali to čo neschvaľovali“ .

 Pre toto  sme zisťovali a pýtali informácie my občania. Zistili sme, že:

Obec nevedie operatívnu evidenciu zmien rozpočtu, zmeny rozpočtu si prevádza starostka počas celého roka svojvoľne a potom nahovára   na tajných "predzasadaniach" poslancov.  Inými slovami  "Turecké hospodárstvo s cudzím majetkom " bez kontroly .   Najprv pomíňa peniaze, povypláca si ľudí za rôzne práce pre obec ako sa jej zachce a potom búši do poslancov, aby jej divoký záverečný účet schválili. Ďalej sa zistilo, že neplatila odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne za zamestnancov, (no podielové dane od štátu žiada)  že obec je vo veľkom deficite, že obec neplatí faktúry, že obec od januára dodnes funguje v rozpočtovom provizóriu, ktoré by malo byť riadne kontrolované, že poslanci uvalili občanom splácať „močkopokutu“ 47 357 Eur za skrachované nájomné byty,  2 377 Eur za zbytočnú dražbu založeného obecného majetku, že poslanci na návrh starostky drasticky zvýšili ľuďom dane a nevedia čo so zbastrdenou kanalizáciou, ktorá sa zapcháva a smrdí a nieje vraj zaplatená akási DPH za rekonštrukciu ciest, ktorá stála cca 400 tisíc Eur a samozrejme cesty nie sú dodnes skolaudované.

 A čo teraz?

 Mnohým sa v hlavách už rozsvietilo a banujú. Poslanci by mali byť zástupcovia občanov, mali by byť informovaní a nie klamaní. Hlavný kontrolór aj so starostkou by pre obec podľa môjho názoru najlepšie urobili, keby hneď skončili a nikdy sa už nevracali, lebo inak zrejme neskončí delenie občanov na dobrých spriaznených a zlých prenasledovaných. Neskončí nezákonné rozhodovanie niekoľkých vyvolených okolo statrostky  a „oranie“ na daňových poplatníkoch, najmä dôchodcoch.

 Ak nie, bude to zle pre  celú obec,  zlo plodí len zlo a zlí ľudia  spravidla nerobia pre dobro občanov, nemajú zábrany a konajú len pre seba.    Poškodení občania sa budú zákonne brániť a bude pokračovať boj, polícia, prokuratúra súdy a veci sa už budú musieť doťahovať do konca.

 

Tu si kliknite na  niektoré informácie o financiách obce: 

 Pokuta za nájomné byty a dražba obecného  majetku uvalené na hlavy občanov 

Platy na obecnom úrade,  koľko nás stojí starostka, úradníčka a ďalší... 

Koho  a koľkých ľudí zamestnávala obec  (poslanec 5 rokov  zamestnancom  obce)

Nezaplatené faktúry, obec na žiadosť o informácie nesprístupnila účel platby  

Juraj Kukla člen správnej rady ZOMOS

Navigace
Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?
« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031