Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Osobní nástroje

Navigace

Nacházíte se zde: Úvod / Správy / Reportéri STV - z Brunoviec

Reportéri STV - z Brunoviec

Starosta Močko odsúdený - Neskoro!

Odkaz tu:  http://www.stv.sk/online/archiv/reporteri/?date=2011-03-21&id=44651   druhá reportáž.

 

Starosta odsúdený

(21. marca 2011) Obec Brunovce preslávil najmä tento kaštieľ, v posledných rokoch sa viac ako o kaštieli hovorí o pravidlách fungovania samosprávy. A tie sú v Brunovciach mimoriadne zvláštne a netransparentné.

Archív STV 2006:
Starosta Brunoviec porušil info zákon konal teda proti zákone, ale pokuty za to nedostane. Takto rozhodol Trenčiansky Krajský súd v kauze, ktorá rozdelila obyvateľov tejto obec.

Moderátor:
Starosta dostal od Obvodného úradu spolu už 16 pokút v celkovej výške viac ako 52.000 korún.

Archív STV 2006 Juraj Kukla, obyvateľ Brunoviec:
Prvých 6 korún zaplatil z Obecného konta dokonca mi to ešte aj písomne provokačne poslal.

Moderátor:
Občania sa nedozvedeli ani to, že obec bude musieť vrátiť štátu dotáciu na výstavbu kanalizácie. Brunovciach ju postavili totiž na čierno. Ministerstvo životného prostredia vypočítalo sumu z úrokmi viac ako 8 mil.

Archív STV 2002 redaktor:
Pán starosta pýtam sa vás takto, dáte nám rozhovor o informáciách alebo nie?

Moderátor:
Napriek tomu, že o Brunovciach sa v médiách hovorí a píše viac ako 10 rokov, súd sa dopracoval k prvému rozsudku až teraz. Brunovce sa stali synonymom pre zatajovanie, neprehľadné hospodárenia, falšovania. 

Jana Šinková, zastupujúca hovorkyňa KS v Trenčíne:
Falšoval verejnú listinu v úmysle , aby sa použila ako pravá čím spáchal prečin falšovania a pozmeňovania verejnej listiny.

Juraj Kukla, občiansky aktivista:
Teraz to prokurátora a súd zlúči do jedného konania a dostane najvyšší trest za všetky tieto skutky ,ale je to neskoro. Meškáme 20 rokov.

Anketa, obyvateľka Brunoviec:
My sme s ním akože takto problémy nemali žiadne, ani nám nepomohol, ani nám neublížil. Asi tak nejak.

Moderátor:
Viete , že bol odsúdený za falšovanie?

Anketa, obyvateľka Brunoviec:
Neviem.

Moderátor:
Ako to vnímate? Myslíte , že to nebola pravda čo sa hovorila?

Anketa, obyvateľka Brunoviec:
Nie.  

Anketa, obyvateľ Brunoviec:
My sme totiž ak vedľa kultúrneho domu, môžem vám povedať, že ten kultúrny dom sa staval na čierno aj pohostinstvo, vôbec sa nepýtali susedov či súhlasíme stým, že tu bolo. Starosta nám povedal, že tam bude sklad ovocie a zeleniny, tak odrazu spravili šenk a teraz keď nám tu robia bodrel cez noc, alebo čo tak starostka povie , že riešte si to sami.  

Jana Šinková, zastupujúca hovorkyňa KS v Trenčíne:
Obžalovaný bol odsúdený na peňažný trest vo výmere 3000€, pre prípad, že by tento výkon trestu mohol byť úmyselne zmarený bol obžalovanému ustanovený náhradný trest odňatia slobody vo výmere 150dní. Zároveň bol obžalovanému uložený trest zákazu činnosti spočívajúci zákaze výkonu akékoľvek funkcie vo volebnom orgáne , verejnej moci, vo výmere 4 roky. Proti rozsudku môže podať odvolanie. 

Moderátor:
Aktivisti považujú rozhodnutie Okresného súdu za historické víťazstvo. Čo si o ňom myslí bývalý starosta Brunoviec sme sa , ale nedozvedeli. S médiám už dlhodobo nekomunikuje. Podobne ako naši kolegovia sme minulý týždeň dopadli aj my. 

Marian Sípavý, hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne:
Ďalšia obžaloba bola podaná pre trestný čin porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, kde ako ktoré ho orgán obce Brunovce nakladal s majetkom tak, že zničil jeho celkovú hodnotu, tým, že bez rozhodnutia Obecného zastupiteľstva si vyplatil mesačné odmeny vo výške 30% zo základného platu starosta obce, čím obce Brunovce spôsobil škodu vo výške 3500€.    

Moderátor:
Rozsudok potvrdil to o čom sa v Brunovciach hovorí už dlho. Ex starosta Močko falšoval a pozmeňoval verejnú listinu, tvrdil, že Obecné nájomné byty predal 1.stavebnej sporiteľni, čo ale nebola pravda. Skutočnosť bola taká, že tieto byty sa dostali do rúk dvom súkromným podnikateľom.

Juraj Kukla, občiansky aktivista:
Starosta je miestny gróf, ktorý môže nerešpektovať zákon, páchať trestnú činnosť, polícia, prokuratúra, premlčiava respektíve dávno nejaké upozornenie, ktoré on nerešpektuje a robí si ako kráľ s cudzími peniazmi ako na svojej súkromnej firme, a občan keď je taký , že sa o to začne starať tak je nebezpečný, šikanujú ho, prenasledujú ho a takto to v tomto štáte vyzerá. Ako sa to nezmení ani to nebude dobre.

Peter Wifling, právnik VIA IURIS:
Prokuratúra síce má možnosť upozorniť starostu na porušovanie zákona, avšak ak starosta vlastne odmietne rešpektovať toto upozornenie tak znova v zákone neexistuje žiadna sankcia voči starostovi. Čiže ak v prípade , že polícia odmietne porušenie zákona zo strany starostu stíhať ako trestný čin tak starosta zostáva úplne bez trestný.

Marian Sípavý, hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne:
V priebehu 10 rokov bolo podaných voči rozhodnutiam obce Brunovce 13 upozornení a 3 protesty.

Moderátor:
Je to veľa, alebo málo?

Marian Sípavý, hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne:
V tomu sa dá ťažko vyjadriť.

Moderátor:
Starosta Brunoviec bol prvýkrát minulý mesiac odsúdený za úmyselný trestný čin za falšovanie verejnej listiny, čo si o tom myslíte?

Michal Kaliňák, hovorca ZMOS:
Takéto kroky nemôžme komentovať , na druhej strane každé zlé, alebo nesprávne rozhodnutie v samospráve môže vrhať zlý tieň nie iba na orgány, ktoré nesprávne rozhodli, ale môže vrhať tieň na celý systém samosprávy, ktorá má takmer 2800 obcí na starostov, a primátorov aj poslancov, z tohto dôvodu je veľmi dôležité mať veľmi prísny meter nato, aby sa samosprávy zodpovedali nie iba voličov, ale vo vzťahu k celému systému verejnej správy.

Moderátor:
Miestny Brunovský aktivista Juraj Kukla konanie bývalého starostu a jeho úradu sledoval roky. Neustále žiadal o informácie, chodil na zastupiteľstva, jeho konanie však pripomína boj s veternými mlynmi. Na políciu dal množstvo trestných oznámení, komunikuje s prokuratúrou a žiada o kontroly ministerstvo financií či Najvyšší kontrolný úrad. Napriek jeho úsiliu Brunovciach sa 20 rokov fakticky nič nezmenilo.

Juraj Kukla, občiansky aktivista:
Podávali sme mnohé podnety a za omnoho väčšie veci ako sa aj teraz dejú a aký výsledok bol? Napríklad 2-násbony čin zneužívania právomoci verejného činiteľa s časových dôvodov a zrejme prieťahov v konaní premlčaný. Ďalej znesené obvinenie za neoprávnené podnikanie kde starosta robil svojou firmou bez verejného obstarávania , falšoval doklady, falšoval čestné prehlásenia, ako na základe, ktorých vymáhal peniaze, premlčané tak isto. Páchal podvod §250 zase znesené obvinenie , ale premlčané, no tak toto nepovažujem za normálny právny štát, keby toto robil občan hoci aký druhý tak dávno by sedel v base.

Pavol Kudlička, hovorca KRPZ Trenčín:
V súčasnej dobe nie je vedené trestné stíhanie na bývalého starostu obce Brunoviec. Je vedené akurát vo vzťahu k obci Brunovce trestné stíhanie vo vec porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, v minulosti boli podané trestné oznámenia na bývalého starostu obce Brunovce, avšak po preskúmaný boli buď odmietnuté alebo zastavené.

Peter Wifling, právnik VIA IURIS:
Podľa môjho názoru by bola potrebná naozaj zásadná systémová zmena zákona, ktorý by mal zakotviť zodpovednosť starostu za každé porušovanie zákona, aby starostovi hrozila sankcia.

Michal Kaliňák, hovorca ZMOS:
Tá kontrola je veľmi široká a nesúvisí iba s vnútornom kontrolou vo vzťahu k zastupiteľstvu, vo vzťahu k mestskému, alebo obecnému úradu vo vzťahu hlavného kontrolórovi, tá kontrola sa týka aj vonkajšej kontroly, ktorá tlaku občianskej spoločnosti a proste to fungovanie samospráv nie je iba vecou politickej vôle starostu, alebo poslancov je vecou aj angažovania sa občanov, teda aj toho, čo sú ochotný prepáčiť, čo sú ochotný zabudnúť a práve aj to, čo sú ochotný presadzovať ako svoje verejné záujmy, alebo verejné potreby.

Juraj Kukla, občiansky aktivista:
Kontrola samosprávy v tomto štáte je doslova smiešna a je to ponižovanie ľudskej dôstojnosti občanov, ktorí sa snažia niečo dosiahnuť a vidia , že tieto orgány absolútne nefungujú od prokuratúry môže dostať protest upozornenie, môžem dostať 100-razí niektoré obce a nič sa mu za to nestane.

Moderátor:
Brunovčania si zvolili v posledných voľbách za starostku Júliu Masarovú, počas našej návštevy bola PN a rozhovor odmietla. A tak nevieme ako obec hospodári, a aké dlhy zdedila. Krátko pred voľbami zverejnil hlavný kontrolór obce upozornenie na zlé hospodárenie, píše , že účtovníctvo nezobrazuje objektívne a pravdivo finančnú situáciu. Ex starosta klame a zavádza poslancov, záverečný účet nebol prerokovaní v súlade zo zákonom. Kontrolór upozorňuje aj na fakt, že úver na rekonštrukciu ciest nebol riadne schválený, tieto skutočnosti podľa neho ohrozujú chod a existenciu obce.

Anketa, obyvateľ Brunoviec:
Takže neviem čo budú robiť, či nás popredajú, alebo čo?

Anketa, obyvateľka Brunoviec:
Viete , aby teraz obec platila zaňho čo oni spreneverili na tú bytovku peniaze ja si myslím, že to kde robí má si za to zodpovedať. A oni prehúkajú 17mil a teraz aby sme im kulturák platili a všetko, aby sme im prišli a nemali nič a to sa svoj pomocne stavalo! 

Médium: STV/Reportéri
Redaktor: Lucia Leživočivá


   

 

Navigace
Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?
« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31