Starostovia začali obsádzať aj výnosné miesta poslancov NR SR. Začali si tam pre seba tvoriť zákony, stali sa z nich „dvojstoličkoví samovládcovia “ s platom starostu často 2000 + za poslanca NR SR 3600 Eur, čo ej asi 160 000 „mizerných korún“ mesačne, plus nedozierne požitky, moc, imunita a do daru ešte aj prenesené kompetencie štátu na odstraňovanie nepohodlných. Kto by sa z tohto nezbláznil, asi len svätý človek !

 

Nad celým týmto tróni pseudostrážca, zákonnosti „jalový a riadne rafinovaný zákon 369/1990 Zb. s vypichnutým očami“ zákon o takzvanom obecnom zriadení. Umožňuje im všetko. Šafáriť s peniazmi a pomstiť sa nepohodlným občanom, ktorí sa odvážia namietať. Samovládcovia ale nemusia mať strach o svoje ctihodné nenažraté krky! Pre čo? Lebo tento zákon je ušitý a vylepšený desaťročiami skúšok úplne na mieru. Neexistujú v ňom sankcie, ktorých sa títo umele vytvorení nadľudia boja ako čert kríža a pre to je v „samospráve“ tak dobre ako je, preto všetci nariekajú a zároveň sa tam hrnú ako zbláznení!

Všetci poznáme z dejín vládu grófov, feudálne zriadenie, totalitnú moc, bez relevantnej kontroly. U nás sa to dnes volá „samospráva - demokracia“ a prepytujem ešte aj kontrola občanmi, zhnusenými z totálnej bezmocnosti. Je založená na miestnom vodcovi, po novom sa už nevolá pán veľkomožný, ale starosta a štatutárny zástupca obce, ktorý nemusí spĺňať žiadne vedomostné, ani morálne podmienky, okrem občianskeho preukazu a toho, že nesmie sedieť počas volieb práve v base. Musí si len zadovážiť dostatok kumpánov a aj najväčší hlupák môže odrazu začať nezákonne vládnuť múdrym a zodpovedným a nikto na neho nemá. Keď neposlúchajú, nasadí na nich prenesené kompetencie štátu, mafiánske známosti s miestnymi orgánmi nečinnými v trestnom konaní a úradnícku mafiou fungujúcou v každom regióne.

V mnohých obciach na Slovensku to preto doslova vrie! Stále drzejšie a rafinovanejšie výčiny miestnych feudálov. Sledujeme to denne v médiách. Rozkrádanie verejných financií, ignorovanie zákona, vykrádanie rozpočtu obce, zvyšovanie daní podaným do neúnosných čísel, podvodné exekúcie, ignorovanie poslancov, nezákonné výruby stromov, alebo divoká vláda klanov, niekoľkých vyvolených poslancov a starostu ... Mnohí ľudia sa búria, konajú všakovaké zúfalé pokusy v zmysle zákona. Podávajú podnety na prokuratúru ako na páse, organizujú referendá, no výsledok, referendum neprejde. Na zvolenie miestneho samovládcu stačí pár ľudí, ale na odvolanie treba nadpolovičnú väčšinu voličov, rafinovane urobené. Keď zbojníka aj náhodou odvolajú, môže smelo nastúpiť ďalší dobrodruh, ktorý sa spravidla v takomto zlatom, špinavom válove skorumpuje a ide sa odznovu.

A čo v trestných konaniach? No tu polícia a prokuratúra spravidla výdatne zaberie a z protestov prokurátora si robia výsmech už aj samotní prokurátori. Veď v tomto štáte rok nemáme ani len Generálneho prokurátora SR, čo je výsmech štátu najjasnejší a najväčší! Polícia prokuratúra ochráni a zabetónováva nerušený priebeh trestných činov miestnych prominentov, zastaví, zamietne, alebo skutok sa nestal a keď je ťarcha dôkazov nezvratná a priťažká, premlčí prieťahmi v konaní trestnú zodpovednosť. Niet sa kam odvolať! Prebiť prokuratúru a políciu, ochrancu bezprávneho stavu, tak na to musí byť naozaj len školený človek, aj tomu sa to len málo kedy v tomto zvrhlom systéme podarí a o následkoch ani nehovorím.

A čo majú v rukách radoví občania? No majú s prepáčením ….. Môžu prísť na zasadanie obecného zastupiteľstva, keď sa im ho podarí vypátrať, ktoré by vraj malo byť verejné, kde im povedia: „Vy držte huby nedostali ste slovo“, alebo im slovo aj dajú, ale kašlú na názory a potreby občanov, sfalšujú zápisnice, uznesenia, sfalšujú rozpočet, záverečný účet, vždy je všetko vyrovnané no výsledok je rozkradnutá obec! Pre čo? Lebo všetko toto je pre našich kráľovsky platených vládcov tam hore OK v zmysle zákona a nikdy inak i keď je to cesta do pekla!

Najdôležitejší bod samosprávy, najväčšia čiastka v rozpočte je obyčajne plat starostu. Starostovstvo je jediné zamestnanie, kde sa aj úplný hlupák môže dostať k ohromným peniazom a pre toto sa sem aj mnohí dobrodruhovi aj bez vzdelania hrabú a tak to aj vyzerá. Nepotrebujú na to žiadne školy, žiadne výberové konanie, len pár dobrých kumpánov, stoličku v miestnej krčme a odklepnú aj plat ako grófovi, za pár výhod nad radovými podanými občanmi.

V posledných rokoch keď sme so zúfalstva nad vývojom v samospráve založili Združenie občanov miest a obcí Slovesnka ZOMOS a rozšírili sme ho po celom štáte vidím, že to nie sú len Brunovce, ako ma chceli mnohí umlčať, ale je to ešte oveľa, oveľa horšie. Ozývajú sa ľudia z celého štátu, žiadajú ma o pomoc. Bezmocnosť a zhnusenie nad takzvanou samosprávou, jalové rozhodnutia štátnych orgánov a pomsty miestnych diktátorov proti občanom, ktorí si dovolili namietať, vidíme v plnej nahote.

Radíme, píšeme, interpelujeme, študujeme nefunkčné zákony a splietame rôzne filozofické výplody, ale nefunguje. Pre čo? Nefungujú totiž základné princípy, že za zlodejčinu a podvody sa aj v samospráve musí platiť.

Všetkým doterajším vládam, funkcionárom táto smradľavá žumpa chutí. Tieto malé skryté ryžoviská, prelievačky štátnych peňazí bez relevantnej kontroly, rozosiate po celej krajine im náramne vyhovujú. Samovlády kde pár neznalých poslancov „odhailuje“ na povel aj nos medzi očami a šmahom zmení osud všetkých občanov. Všetci sa tvária že oni nemôžu, že nič nevidia a nesledujú ani televízne noviny, kde sa o tomto permanentne hovorí. Sú hluchí a slepí, nikto nechce zakročil a pri slove sankcie nielen pre podaných ale aj pre grófov samovládcov, ich chytá strach a šialenstvo. Vraj by to nebolo demokratické, lebo máme tú samosprávu.

Čo stým vážení poslanci, dokedy budeme trpieť takéto šialené ponižovanie, nespravodlivosť, dvojaký meter a korupciu v samospráve v právnom členskom štáte, ctenej Európskej únie ? Ako zafungujú noví poslanci v parlamente, ostanú tiež hluchí a slepí ?

 

Juraj Kukla člen správnej rady ZOMOS