Zúfalý pokus
Pre čo dražba obecného majetku? Kto ju zavinil? Koľko stoja občanov zbytočné pokuty? Pre čo obec tají faktúry? Pre čo sa niekto snaží o násilné obieliť, kryť divoké účtovníctvo obce? Pre čo hlavný kontrolór navrhnutý Močkom, (lebo má ekonomické vzdelanie ) dávno nekonal, keď vedel ?
Mnohé otázky trápia občanov - informovanosť nulová - pokúsim sa niektoré zodpovedať.
Podľa vyjadrenia Hlavného kontrolóra Majerníka, starostom za HZDS vybavilo HZDS peniaze z fondov EÚ na opravu komunikácií. Komunikácie sa opravovali, akým spôsobom, to vedia všetci ľudia v obci. S komunikásiami sazasfaltovali nedorobené kanalizačné prípojky aj vodovod. Firama Stavsad s.r.o. bola podľa predloženého vyhodnotenia ponúk z výberovým konania vylúčená, no práce aj tak ealizovala.
Nikto tomuto nerozumie! Hlavný kontrolór to vysvetlil po svojom, že keď to Pôdohospodárskej platobnej agentúre SR (PPA) vyhovovalo, tak je to vraj v poriadku. Firma Stavsad s.r.o. ale dodnes peniaze za rekonštrukciu ciest nedostala. PPA oznámila, že obec Brunovce o ne ani nepožiadala. Cesty nie sú podľa projektu dodnes ani skolaudované. Starostka tvrdí zasa svoje. Povolenie na rekonštrukciu ciest si vydal bývalý starosta Močko sám sebe. Poslanec OZ Jaroslav Šutovský si zasa dal pred svojou čiernou stavbou autoopravovne v rozpore s projektom cestu rozšíriť zo štyroch na šesť metrov, inde sa nič nesmelo. Firma Stavsad s.r.o. likvidovala asfaltový odpad miesto určenej skládky, na roliach za dedinou!
Banka Dexia a.s. peniaze nemôže uvoľniť, lebo je porušená zmluva, Obec Brunovce roky nevedie zákonné účtovníctvo, nemá inventarizáciu majetku, starosta Močko si prevádzal divoké zmeny rozpočtu ako Jánošík svojvoľne a audítor nedokázal urobiť audity účtovníctva od r. 2007. Teraz sa zrejme niekto zúfale snaží tento "chliev" zahrať do autu tak, aby sa vinníci vyhli zodpovednosti. Kto to je, a pre čo to robí, to uvážte sami.
Viacerí bývalí poslanci a bývalý zástupca starostu, boli na podobný čin už raz navlečení. Falšovali s Močkom verejnú listinu o rozpočte a záverečnom účte obce. K činu sa priznali, oľutovali a vtedy dostali od prokurátora za „dobré správanie“ len podmienku na jeden rok. Močko je aj v tejto veci obžalovaný, práve skončili posledné výpovede na súde.
Poučení týmto prípadom, nezákonný záverečný účet obce za r. 2009 bývalí poslanci prejednali s výhradami. Ide o divoké zmeny, ktoré znova prevádzal svojvoľne Močko a Facúnová a ktoré poslanci odmietli schváliť! Zobrali tento nezákonný stav len na vedomie a navrhli kontrolórovi, podať trestné oznámenie!
Hlavný kontrolór obce Dr. Doc. Ing. Milan Majerník (ekonóm), ktorý je tu už šiesty rok a dostal ho na funkciu D.Močko porušením zákona o obecnom zriadení, zistil záhadne až pred voľbami v r. 2010 šokujúce zistenia o tureckom hospodárstve Močka a úradníčky Facúnovej.
Verejnosť zákonite očakávala, že po takomto škandalóznom zistení a vyhlásení, bude hlavý kontrolór docent ekonóm Majerník konať. Starosta na neho útočil a poslanci navrhovali trestné oznámenie. Aký je výsledok?
Kontrolór po voľbách záhadne sklapol, otočil. Čerstvo odsúdený Močko so zákazom verejnej funkcie v pohode naďalej pôsobí s novou starostkou Júliou Masárovou a starou úradníčkou Facúnovou na obecnom úrade. Kontrolór dodnes nepodal trestné oznámenie, dodnes nebola vyvodená zodpovednosť, naopak zdá sa že sa snažia uviesť do omylu aj nových poslancov, aby divoké zmeny rozpočtu za r. 2009 a 2010 schválili. Ako vidieť z dodatku zmluvy s bankou Dexisa a.s. bod 4.4.1.3 vzniká podozrenie, že tu je pes zakopaný. Nemá byť aj banka Dexia a.s. náhodou niekým uvedená do omylu?
Sľubovala zmenu, sľubovala komunikáciu s občanmi, nič nie je pravda, všetko po starom:
- Na nezákonne zvolanom zasadaní dňa 28.12.2010 uvalili Močkove pokuty na hlavy neinformovaných Občanov. Prokurátor podal upozornenie proti tomuto zasadaniu.
- Na zasadaní 7.2.2011 povolili poslanci vývoz štrku z urbárskych pozemkov pri obci Lúka, cez Brunovce. Po upozornení, že ide naviac o ukradnuté pozemky, ktoré boli odcudzené občanom Brunoviec, poslanci prehlásili, že ich to nezaujíma, to nech si riešia sami! Podnikateľ podľa informácie starostky vytvorí cez Váh provizórny most, odtiaľ pôjde na most cez kanál a popod nos okradnutých občanov, bude voziť denne po dobu 15 rokov spústu aut štrku za deň. Pre čo cez Váh, cez Brunovce a bez vedomia občanov? Občania a starosta z obce Lúka, kde na verejnom prejednávaní s občanmi posudzovali vplyvy na životné prostredie, ochránili svoju obec a nedovolili. Brunovská vláda .......?
- 7.02.211si ustanovili staronového hlavného kontrolóra obce Mialna Majerníka, lebo sa zrejme „dobre osvedčil“, dôvodil že má skúsenosti a poslanci ho hneď zvolili.
A takto vyzerá pozvánka starostky Júlie Masárovej na zasadanie OZ 20.01.2011, kde chcela schváliť to, čo sa neopovážili ani bývalí poslanci.
V bode 2 a 3 chce, chce, aby fungl noví poslanci OZ schválili „močkoviny“, z r. 2009 a 2010, za ktoré okrem jedného starého poslanca Jaroslava Šutovského, nemôžu.
O čo tu vlastne ide?
Bývalý v súčasnosti už okresným súdom odsúdený starosta D.Močko prevádzal v pohode dlhé roky svoje „turecké samosprávne hospodárstvo“ v našej obci spolu s úradníčkou Gabrielou Facúnovou tak, že schválené rozpočty, ktoré krvopotne schválili poslanci, boli pre nich len fraška, zdrap papiera. Počas roka Močko s Facúnovou nekontrolovateľne šafárili s peniazmi daňových poplatníkov, menili a rozdriapali takzvané rozpočty obce ako „sviňa múčny mech“. Na konci roka, alebo dokonca o niekoľko rokov, keď im ide o kriminál, čo potvrdzujú aj nevykonané audity účtovníctva od r. 2007 a neexistujúca inventarizácia majetku obce, zosnovalo nové vedenie z neznámych pohnútok zúfalý plán:
Miesto toho, aby bola vec vyšetrená, vyvodená zodpovednosť a začalo sa konečne normálne po dvadsiatich rokoch po novom, nová starostka znova žiada nič netušiacich nových poslancov, aby „ odhajlovali“ divoké hospodárstvo Močka a Facúnovej z rokov 2009 a 2010, aby obielili, schválili. Majú ich za hlupákov do počtu ktorým to príde až keď bude neskoro?
Poslanci znova neschválili. Za r. 2009 zobrali len na vedomie Močkove nezákonnosti. Za r. 2010 budú musieť zrejme vysvetľovať orgánom činným v trestnom konaní, či ide o ďalšiu sfalšovanú verejnú listinu, či ich nikto zasa navliekol do špinavostí aby schvaľovali to čo nevedia, to čo v rozpore so zákonom prevádzal Močko s Facúnovou, alebo neschválili, ako viacerí tvrdia.
Ako to je podľa zákona i zdravého rozumu?
Jednoducho! Každú zmenu rozpočtu obce musia schváliť najprv poslanci a až potom ju starosta môže realizovať. Zákon to stanovil pre to, aby miestni samovládcovia nemohli svojvoľne financie daňových poplatníkov rozflákať ako sa im zachce. Aby nemohli vymáhať od občanov dane a občania nevedia kam ich dane idú. V Brunovciach je ale aj po nových voľbách všetko naopak. Je tu zmena, ale aká, posúďte sami, máte dôkazy.

