Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Osobní nástroje

Navigace

Nacházíte se zde: Úvod / Brunovské kráľovstvo zrjme krachuje.

Brunovské kráľovstvo zrjme krachuje.

Reportáž v SRO, 26.05.2007 - nájomné byty: http://www.rozhlas.sk/inetportal/2007/index.php?lang=1&stationID=0&page=showNews&id=52153&searchText=brunovce

TV Markíza 21.05.2008

http://beta.markiza.sk/video/tv-archiv/prve-televizne-noviny/11598

 

Piaty príspevok od začiatku. „čo bude s nedostavanou bytovkou.“ /7mil dotácia + 17 mil banka/.

 

Sľúbené nájomné byty Brunovčania nedostanú


21. mája 2008  16:47
Rozostavané nájomné bývanie v Brunovciach už obec nikdy nedokončí. Pre chýbajúce peniaze sa chce teraz stavby zbaviť. Nový majiteľ bude byty predávať za trhové ceny. Namiesto sľubovaných lacných nájomných bytov tak ľudí čakajú miliónové výdavky, ak sa chcú sťahovať do nového.

Bytovka v Brunovciach
Bytovka v Brunovciach je pred dokončením. Obec však vráti dotáciu, čo dostala od štátu na jej výstavbu a budovu predá.
(autor: Milan Kráľ,  Pravda)

"Najskôr sme sa mali nasťahovať v novembri, potom sa termín odovzdávania preložil na marec. Pred týždňom nám oznámili, že je všetko inak, že nájomné byty nebudú. Ak byty chceme, musíme za ne zaplatiť. Môžeme si ich vraj odkúpiť za trhovú cenu, jednoizbový byt za 1,4 milióna, dvojizbový za 1,7 milióna a trojizbový za vyše 2 milióny. Zostali sme všetci v šoku, takéto sumy sme nečakali," hovorí Jarmila Kabátová, ktorá mala prisľúbený dvojizbový byt.

Ďalší z obyvateľov Brunoviec Štefan Malý počítal so sťahovaním dvoch dcér. "Zatiaľ bývajú v rodičovskom dome, chceli sa osamostatniť. Jedna mala dostať jednoizbový, druhá dvojizbový nájomný byt. Teraz by sme potrebovali milióny, aby sme si ich odkúpili do osobného vlastníctva. Bohužiaľ, musíme svoju žiadosť zrušiť, nemáme na to peniaze," dodal. Nová bytovka stojí kúsok od jeho rodinného domu.

Na stavbu si obec vzala úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Okrem toho dostala aj dotáciu 6,7 milióna korún z ministerstva výstavby. Nedodržala však dohodnutý termín dokončenia bytovky, a tak musí tieto peniaze ministerstvu vrátiť. "Riešenie odpredajom ponúkla samotná obec, aby sa mohla pohnúť vo výstavbe. Keď sa peniaze vrátia do štátneho rozpočtu, je len na Brunovciach, z akých prostriedkov výstavbu dokončia," vysvetľuje Miroslav Bátovský, hovorca ministerstva výstavby.

Zástupca starostu Jozef Čaňo (Smer) predpokladá, že bytovku predajú banke, ktorá dokončí stavbu a byty ponúkne záujemcom do osobného vlastníctva. "Potom už obec nebude mať s bytovkou nič spoločné, banka si bude hľadať záujemcov o byty," dodáva Čaňo.

Pre nepodarenú stavbu pritom Brunovce pravdepodobne budú musieť zaplatiť ešte aj pokutu. Pri výbere stavebnej firmy totiž podľa zistenia Úradu pre verejné obstarávanie porušili zákon. "Išlo predovšetkým o nesúlad medzi oznámením o vyhlásení verejného obstarávania a súťažnými podkladmi. Druhé vážne porušenie zákona bolo, že obstarávateľ nehodnotil ponuky v súlade s postupom vyhodnotenia ponúk uvedeným súťažných podkladoch. Pokutu sme zatiaľ neuložili," konštatovala Helena Fialová, hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie.

Zástupca starostu je presvedčený, že obec postupovala v rámci zákona. O ďalšej výstavbe obecnej bytovky však už nechce ani počuť. "Obecné nájomné byty v najbližšom období určite nebudeme stavať, veľmi sme sa na tom popálili," dodal zástupca starostu Brunoviec.

Milan Kráľ, Pravda

 

Toľko deník pravda.  

 Merito: 

Prečo musel zástupca starostu Jozef Čaňo, poslanec Igor Moravčík a spol., členovia výbrovej komisie odhlasovať stavebnú firmu o ktorej vedeli, že nespľňa podmienky výberového konania ? !!!  

 

 

Navigace
Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?
« červen 2022 »
červen
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930