Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Osobní nástroje

Navigace

Nacházíte se zde: Úvod / Infozákon / Infozákon po "Močkovsky"

Infozákon po "Močkovsky"

Ako sa v Brunovciach praktizuje zákon o slobodnom prístupe k informáciám...
Cena InfoOscar 2003Prvá cena najväčšieho neroiateľa informácií r. 2003  starostovi obce Brunovce Dušanovi Močkovi

Infozákon po „Močkovsky“       

               V r. 2000  dostal občan do rúk prakticky jedinú relevantnú zbraň, ako  nazrieť do prísne tajného rozhodovania spupných verejných činiteľov tajacich všetko.  Je to zákon č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám.
         Hneď som sa teda  vybral na „Výbor“/tak sa u nás nazýva Obecný úrad/  za  starostom obce Brunovce Dušanom Močkom a žiadal zápisnice a uznesenia zo zasadaní OZ. Išlo o prísne tajný a veľmi drahý materiál,  ktorý starosta tajil dokonca aj pred svojimi poslankyňami. Do účinnosti tohoto zákona ho nebolo možné  vzhliadnuť na vlastné oči ani na verejných tabuliach, ktoré sme mali až štyri, teraz máme pre istotu dve, jednu vonku a druhú v úrade, aby sa s informáciami lepšie šachovalo.  Po obštrukciách, zapojení, médií, som ale nakoniec zápisnice OZ slávnostne na dobierku za 700 Sk dostal. Starosta mi n
aúčtoval  cestu svojim autom do Nového Mesta n/V dva krát,  za kopírovaním. Na kopírke Obecného úradu mi ich vraj  kopírovať nemohol, lebo nevedel ako by mi to mal vyúčtovať.  Sadzobník úhrad za sprístupnenie informácií nezverejnil   a Okr. Úrad Nové Mesto n/V  mu za tento priestupok nasolil mastnú pokutu  150 Sk. Tu sa celé divadlo s infozákonom začalo.
          Po mojom príklade nastúpili  ďalší občania. Žiadali informácie o rozpočte obce, prenájmoch, koľko miliónov z obecného si starosta vyplatil do svojej súkromnej stavebnej firmy BRAMO s.r.o. stavajúcej kanalizáciu na čierno, koľko obecných financií vyplatila obe za práce a služby, poslankyne žiadali  kópie uznesení OZ atď.  Takto to ide až do dnešného dňa, to čo má byť verejné, úmorne páčime ako z chlpatej deky. My žiadame, starosta tají, dostáva pokuty za info-priestupky  ktorých je už  16  v sume cca 50 000 Sk, plus  142 000 Sk,  prehra a odškodné na  ÚS SR, nález (IÚS 13/02)  ktorý sa týkal zrušenia infozákona v našej obci a zákazu nástupu poslanca na uprázdnený mandát uznesením 0Z Brunovce. Toto uznasenie starosta   slávnostne parafoval dokonca aj  pečiatkou svojej  súkromnej stavebnej firmy Bramo s.r.o.
         Za toto dielo si dvakrát vyslúžil dve prvé a jednu druhú cenu najväčšieho nepriateľa informácií na Slovensku od mimovládnej  organizácie Open Society Foundation, je ocenený dosiaľ každý rok  "drží sa pevne na špičke". J
a som do Brunoviec prineisol cenu  InfoOSCAR 2003 za  nomináciu obce Brunovce a rovnako za vytrvalý boj za svoje ústavné právo na informácie a právo na prístup k voleným funkciám, ktoré bolo korunované aj výhrou na Ústavnom súde SR.
         Obec, t.j. u nás de-facto starosta, dostal  za nesprístupňovanie informácií  asi 16 upozornení a protestov prokurátora. Dokonca je niekoľko násobne  obvinený za rôzne trestné činy,  no to je všetko. My rozmýšľame, koľko krát ešte a ako ešte  viac musí verejný činiteľ porušovať zákon, za "bieleho dňa pod dozorom" orgánov na to kompetentných, aby bola na ňom vyvodená zodpovednosť za   zneužívania právomoci verejného činiteľa v právnom štáte Slovensko!?
        A dodnes "nevadí"  ani to, že prvých šesť pokút za nesprístupnenie informácií zaplatil z obecného konta a ďalšie nezaplatil vôbec. Obec poškodil aj o 142 000 Sk arogantným konaním,  keď nerešpektoval dokonca  ani nález Ústavného súdu SR.  Ľudia stále vravia: „Veď sa mu nič nestalo, keby to bola pravda, dávno by musel sedieť v base“. Žial pravda to je a nikto už nechápe, ako je toto  v právnom štáte možné!
        Naviac sa práve zistilo, že  tento činiteľ  stojí našu malú obec  každý mesiac cca 27 000 Sk na svojom plate, plus súdy a rôzne "šibalstvá",  ktoré  vystrája  proti "neposlušným"  občanom a poslankyniam.               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

Navigace
Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?
« listopad 2021 »
listopad
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930